Інформація для нотаріусів « АСКО-Медсервіс
+380 (44) 247-40-70 0 800 500-788
+380 (44) 247-40-70 0 800 500-788

Інформація для нотаріусів

Інформаційно-правовий коментар
щодо проведення обов’язкового страхування
цивільно-правової відповідальності приватного нотаріуса

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення та спрощення процедури державної реєстрації земельних ділянок та речових прав на нерухоме майно» від 04.07.2012 №5037-VI були внесені зміни та доповнення до Закону України «Про нотаріат» та Закону України «Про страхування», якими було введено проведення обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності приватного нотаріуса.

Відповідно до пункту 45 частини 1 статті 7 Закону України «Про страхування» одним із видів обов’язкового страхування є страхування цивільно-правової відповідальності приватного нотаріуса.

Страхова компанія «АСКО-Медсервіс» отримала ліцензію на здійснення обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності приватного нотаріуса 08.11.2012, серія АД № 039976, безстрокова.

039976_notar

Статтею 28 Закону України «Про нотаріат» встановлено, що для забезпечення відшкодування заподіяної внаслідок вчиненої нотаріальної дії, здійснення функцій державного реєстратора прав на нерухоме майно відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» шкоди приватний нотаріус зобов’язаний до початку зайняття приватною нотаріальною діяльністю укласти договір страхування цивільно-правової відповідальності.

Таким чином статтею 28 Закону України «Про нотаріат» встановлено, що нотаріус зобов’язаний до початку зайняття приватною нотаріальною діяльністю укласти договір страхування цивільно-правової відповідальності. Водночас, який саме має бути договір добровільного чи обов’язкового страхування, статтею 28 Закону України «Про нотаріат» не встановлено, а лише зазначено про обов’язковість страхування цивільно-правової відповідальності.

11 вересня 2015 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 року № 624 «Про затвердження Порядку і правил проведення обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності приватного нотаріуса». Ці Порядок і правила визначають механізм проведення обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності приватних нотаріусів, хто є суб’єктами обов’язкового страхування, страхові ризики і страхові випадки, винятки із страхових випадків, розміри страхових сум і страхових тарифів, визначення та виплата страхового відшкодування, а також встановлюють форму типового договору обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності приватного нотаріуса.

Слід відзначити, що жодний із вищезазначених нормативно-правових актів не встановлює обов’язку для приватних нотаріусів, які добровільно застрахували свою цивільно-правову відповідальність, укладати договори обов’язкового страхування та не визначає ніяких для цього механізмів, процедур і строків, а отже й потреби терміново переукладати договори з добровільного страхування на обов’язкове не виникає.

Приватний нотаріус, який уклав договір добровільного страхування цивільно-правової відповідальності до набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 року № 624 «Про затвердження Порядку і правил проведення обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності приватного нотаріуса» є страхувальником упродовж всього строку дії договору добровільного страхування цивільно-правової відповідальності, а отже обов’язок передбачений статтею 28 Закону України «Про нотаріат» безумовно є виконаним, оскільки, як вже зазначалось вище, цією статтею не визначено який саме має бути договір добровільного чи обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності.

У вересні 2015 року Страхова компанія «АСКО-Медсервіс» отримала відповідь Головного територіального управління юстиції в м. Києві щодо умов страхування професійної відповідальності приватних нотаріусів. Публікуємо сканкопію листа:

Управління нотаріату